čtvrtek 31. ledna 2019

Senátoři i poslanci podpořili přípravné třídy

AKTUALIZACE: Ve čtvrtek 31. 1. 2019 schválil novelu i Senát, čeká se už jen na podpis prezidenta.

Poslanecká sněmovna na aktuální schůzi schválila novelu školského zákona (sněmovní tisk 115), která má zmírnit podmínky pro vznik přípravných tříd. Hlasování proběhlo 5. 12. 2018. MŠMT novelu předloženou Janem Čižinským (a dalšími poslanci napříč politickým spektrem) nepodpořilo.

Pedagogická komora novelu podporuje, ale zároveň upozorňuje, že by učitelky mateřských škol měly mít stejné podmínky, jaké mají učitelé v přípravných třídách ZŠ pro děti s odkladem povinné školní docházky (počet dětí na jednu učitelku, plat i pracovní podmínky).

1. V § 47 odst. 1 první věta zní: „Obec, svazek obcí, kraj a registrovaná církev a náboženská společnost, které bylo přiznáno oprávnění k výkonu zvláštního práva zřizovat církevní školy 6), mohou zřizovat přípravné třídy základní školy pro děti v posledním roce před zahájením povinné školní docházky, u kterých je předpoklad, že zařazení do přípravné třídy vyrovná jejich vývoj, přednostně děti, kterým byl povolen odklad povinné školní docházky.“

Jedná se jen o návrat do stavu před novelizací, kterou prosadila Kateřina Valachová. Původně ještě platilo, že přípravnou třídu lze zřídit od počtu 7 dětí, nyní je to minimálně 10 dětí. Řada přípravných tříd bohužel kvůli předchozí novele zanikla a nové se nedařilo otevřít. Od příštího školního roku by se situace mohla zlepšit.

středa 30. ledna 2019

Republikové normativy škol (2019)

Ministerstvo školství zveřejnilo celostátní normativy na žáka (dle věku žáka). Tyto finanční prostředky zašle krajům. Jednotlivé krajské úřady po vytvoření rezervy stanoví následně vlastní krajské normativy. Podle nich přidělí peníze jednotlivým školám... Krajské normativy pro rok 2019 budou známy na přelomu února a března 2019. Povšimněte si, že částka ONIV se prakticky nezměnila (výdaje na učebnice a pomůcky pro žáky, kurzy pro učitele, nemocenská vyplácená zaměstnavatelem apod.). V minulých letech se krajské normativy na jednoho žáka stejného věku lišily až o 30 % v sousedních krajích...
PHmax a reforma financování regionálního školství

pondělí 28. ledna 2019

"Analýza" MŠMT k platům učitelů v roce 2019

Zveřejňujeme korespondenci s MŠMT...

Dobrý den,
v příloze posíláme vývoj platů pedagogů a nepedagogů od roku 2013. Průměrná mzda v ČR vychází z poslední makroekonomické predikce MF ČR v listopadu 2018. Co se týká platů ve školství, do roku 2017 se jedná o data z rezortního výkazu o pracovnících a mzdových prostředcích za I. až IV. čtvrtletí příslušného kalendářního roku, a to za školy zřizované krajem, obcí, svazkem obcí, Magistrátem hl. města Prahy, zdroj financování státní rozpočet včetně ESF, pro pedagogy a nepedagogy. Pro rok 2018 byla výše platu odhadnuta (skutečnost bude známa až koncem února 2019), a to na základě předpokládaného počtu pedagogů a nepedagogů a rozpočtových zdrojů určených pro tyto dvě kategorie v rozpočtu na rok 2018 (v návaznosti na skutečnost roku 2017). Do odhadů platu na rok 2019 pro tyto kategorie bylo promítnuto rozpočtem garantované zvýšení pro pedagogy o 15 % a pro nepedagogy o 10 % oproti roku 2018.
S pozdravem
Odbor vnějších vztahů a komunikace
(V případě využití citace, prosím, uvádějte jméno tiskové mluvčí MŠMT Anety Lednové.)
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Karmelitská 529/5, Malá Strana
118 12 Praha 1
email: press@msmt.cz
www.msmt.cz
email: press@msmt.cz
www.msmt.cz












Dobrý den,
rád bych požádal o zaslání analýzy MŠMT k platům učitelů v roce 2019, o
níž informovala Česká televize v tomto příspěvku:
https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2711288-ucitele-nasli-na-lednove-vyplatnici-prumerne-39-tisic-vlada-se-pre-zda-ma-zvysovat
Na webu MŠMT jsem ji bohužel nenašel...
S pozdravem
Mgr. Radek Sárközi
prezident spolku
Tel.: 775 165 203

sobota 26. ledna 2019

Platy ve školství za leden až září 2018

Pedagogická komora obdržela z MŠMT statistiky platů ve školství za prvních devět měsíců roku 2018. Údaje za celý rok 2018 prozatím nejsou k dispozici, přestože se v médiích objevují dokonce spekulace o výši platů učitelů v roce 2019... Upozorňujeme, že je třeba rozlišovat platy a mzdy, pedagogické pracovníky a učitele, průměry včetně vedoucích pracovníků a bez nich. Při rozhodování čerstvých absolventů škol, zda nastoupí do školství či ne, je rozhodující nástupní tarifní plat a perspektiva, po kolika letech praxe dosáhnou na průměrný plat... (Nástupní tarifní plat učitele ZŠ a SŠ činí od ledna roku 2019 jen 28 020 Kč (11. platová třída), nástupní plat učitelky MŠ může být pouhých 21 840 Kč (8. platová třída).)
  • Průměrné hrubé měsíční mzdy/platy ve školství (včetně vedoucích pracovníků): 28 422 Kč
  • Průměrné hrubé měsíční mzdy/platy učitelů (včetně vedoucích pracovníků): 33 900



čtvrtek 24. ledna 2019

Vyjádření k návrhu novely zákona o pedagogických pracovnících

Portál Vzdělávací služby publikoval Vyjádření vybraných organizací a odborníků k návrhu novely zákona o pedagogických pracovnících. Odpovědi Radka Sárköziho za Pedagogickou komoru naleznete zde...

1) Začněme obecně. Považujete vůbec tuto anebo jakoukoliv jinou novelu příslušného zákona za nutnou?
Novela žádné zásadní změny, které by byly životně nutné, nepřináší. Je spíše kosmetická.

2) Jste spokojeni s výběrem témat, která jsou touto novelou řešena?
Novela se zaměřuje na změny, které nejsou akutní. Její potřebnost je sporná…

3) Co v navržené novele naopak postrádáte?
Celý zákon o pedagogických pracovnících by se měl výrazně zjednodušit. Už teď se v něm málokdo orientuje. Jelikož jsme se účastnili jedné z pracovních skupin MŠMT, která se novelou zabývala, mohli jsme podávat návrhy změn. Na Slovensku je přesně definována funkce třídního učitele, a to včetně příplatku alespoň 5 % tarifního platu. Navrhli jsme ji zanést do české legislativy, ale bohužel to nebylo ze strany MŠMT akceptováno.

4) Nyní již k samotným řešeným oblastem. Jak hodnotíte snahu posílení postavení ředitele školy? Je tato snaha podle Vás uchopena správně?
Tuto snahu hodnotíme kladně. V Pedagogické komoře je více než 400 členů z řad ředitelů škol. Ředitel je klíčová osoba vzdělávací soustavy, ale jeho pravomoci jsou značně okleštěné. Naopak nejrůznějších povinností má nad hlavu a je svázán mnoha předpisy a zahlcen administrativou. Novela bohužel pravomoci ředitelů výrazně nerozšiřuje.

5) Jak se díváte na potenciální novou možnost vyučování tzv. odborníků z praxe, tedy osob, které nezískaly pedagogickou kvalifikaci? Jedná se podle Vás o krok správným směrem?

Umožnit vyučovat lidem bez pedagogického vzdělání je rezignací na kvalitu českého školství. Učit bude moci prakticky kdokoliv... 250hodinové doplňující pedagogické studium si bude moci dodělat až za 3 roky, nebo prostě odejde na jinou školu a tam mu začne běžet nová tříletá lhůta… Nejprve se rezignovalo na aprobovanost výuky, nyní se postupuje o krok blíže k propasti. Možná to lze ještě akceptovat u středních odborných škol v odborných vyučovacích předmětech, ale ve všeobecně vzdělávacích předmětech (obzvláště na 2. stupni ZŠ) rozhodně ne. Jak může učit člověk bez didaktického zázemí žáky se speciálními vzdělávacími potřebami? Pedagogická komora je rozhodně proti, stejně jako by byla proti Česká lékařská komora, kdyby chtěli zákonodárci umožnit inženýrům tři roky léčit lidi, protože je nedostatek doktorů…

6) Napomůže tento krok k řešení stávajícího nedostatku aprobovaných pedagogických pracovníků?
Zaměstnance bez pedagogického vzdělání odmítáme nazývat pedagogickými pracovníky, natož aprobovanými – vždyť neabsolvovali ani jednu hodinu didaktiky svého oboru. Vzhledem k nízkým platům ve školství není velká naděje, že by vysokoškolsky vzdělaní odborníci začali dávat výpovědi ve své práci a ucházeli se o místa ve školách. Možná si to někteří na chvíli vyzkouší, ale pracovní podmínky, školská administrativa a nedostatek praxe v práci se žáky je brzy vyženou zpět do jejich původních zaměstnání.

7) Jak se stavíte k nové pravomoci ředitele školy spočívající v posílení možností zajišťovat účinné uvádění začínajících učitelů?
Novela to ředitelům striktně nařizuje. Budou vše muset nově vykazovat. A netýká se jen čerstvých absolventů, ale všech učitelů. Takže dvouletým adaptačním obdobím bude muset projít například zkušená učitelka s 25 lety praxe, která přejde na jinou školu. Ani v tomto bodě není zákon dobře napsán. Ředitele jen omezuje. Na druhou stranu se prý plánuje, že škola dostane na učitele v adaptačním období nějaké účelově vázané peníze navíc.

8) Jak se stavíte k některým úpravám týkajícím se získávání kvalifikací u jednotlivých pedagogických profesí?
Velmi sporný je bod, kdy bude moci doplňující pedagogické studium zajišťovat nejen vysoká škola, ale nově vlastně kdokoliv, kdo k tomu získá od MŠMT akreditaci v rámci DVPP. Takových organizací jsou v současnosti tisíce – soukromé firmy, „neziskovky“, OSVČ... MŠMT nemůže uhlídat, zda jsou dodržovány standardy studia, když bude vzdělavatelů takové množství a stane se z toho byznys.

9) Považujete za přínosné ustanovení nové pedagogické profese, konkrétně školského logopeda?
To si do zákona prosadila příslušná asociace, která logopedy sdružuje. Myslíme si, že jsou jiné pozice, které by bylo třeba do zákona doplnit, např. sociální pedagog případně školní speciální pedagog. To vše jsme přes pracovní skupinu MŠMT do zákona navrhovali, ale marně. Zkusíme návrh podat znovu prostřednictvím školského výboru Poslanecké sněmovny a Senátu. Už několikrát se nám takto podařilo prosadit změnu zákona, např. v případě kariérního řádu, dvouletých dětí v MŠ nebo nově u přípravných tříd.

10) Myslíte si, že bude tato novela schválena a vylepší stávající prostor pedagogických pracovníků?
Novela zřejmě schválena bude. Snad se z ní podaří vyjmout v rámci poslaneckých pozměňovacích návrhů ty největší nesmysly. Nic zásadního, co by pedagogům pomohlo v jejich práci, tam ale nevidíme.

11) Závěrem bychom Vám chtěli poskytnout určitý prostor pro možnost vyjádřit se k našim čtenářům ve věcech, které nebyly v předchozích otázkách vyřčeny.
Velmi nás mrzí přístup MŠMT a vlády jako celku, že nenaslouchá názorům pedagogů z praxe. Proto jsme sepsali otevřený dopis politikům za záchranu českého školství, který aktuálně podepisují celé školy a má již více než 3 400 signatářů. Dokonce jsme byli osloveni ze školského výboru Senátu, kde by si naše návrhy rádi vyslechli. Věříme, že se s námi osobně sejde ministr školství, ministryně financí i premiér, abychom společně mohli jednotlivé návrhy probrat. V opačném případě bychom vyzvali učitele, ať vyhlásí alespoň stávkovou pohotovost, když se školské odbory nemají k vyhlášení stávky. Je třeba hlasitě upozornit na dlouhodobě neřešené problémy českého školství a jeho extrémní podfinancování. Věříme, že nás v tom podpoří ředitelé všech škol, kteří marně shánějí kvalifikované učitele, protože je nemohou zaplatit. Aktuální informace k otevřenému dopisu Pedagogické komory naleznete zde:
https://www.pedagogicka-komora.cz/2018/12/aktualni-tema-otevreny-dopis-politikum.html

sobota 19. ledna 2019

Platy a odměny na MŠMT

Publikujeme odkazy s informacemi o platech a odměnách ministrů školství, jejich náměstků a ředitelů odborů MŠMT v uplynulých letech, které zveřejnilo MŠMT na základě žádostí podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím...
Někteří zaměstnanci MŠMT zároveň pracují v evropských projektech organizací přímo zřízených MŠMT, například ČŠI, NIDV, NÚV...

středa 16. ledna 2019

AKTUÁLNÍ TÉMA: Bezplatné školní obědy

Aktuálně jsou hlavním tématem veřejných diskuzí "obědy zdarma" (přesněji "obědy hrazené z evropských fondů a daní"...). Vývoj kolem bezplatných obědů budeme průběžně mapovat, přestože se jedná o zástupný problém (skutečné problémy podfinancovaného školství se neřeší)...
Další informace
Text návrhu MŠMT: "Právnická osoba vykonávající činnost školy, která je zřízena státem, krajem, obcí nebo svazkem obcí, poskytuje po dobu pobytu ve škole školní stravování bezplatně dětem mateřských škol, dětem v přípravné třídě základní školy a přípravném stupni základní školy speciální, žákům základních škol, žákům nižšího stupně šestiletých a osmiletých gymnáziích a žákům prvního až čtvrtého ročníku osmiletého vzdělávacího programu konzervatoře, pokud pro daný školní rok doloží, že jim náleží přídavek na dítě podle zákona upravujícího státní sociální podporu."

Text návrhu poslaneckého klubu ČSSD: "Dětem v mateřských školách, přípravných třídách základní školy a přípravném stupni základní školy speciální a žákům prvního stupně základních škol zřizovaných státem, krajem, obcí nebo svazkem obcí se poskytuje školní stravování bezúplatně."

úterý 15. ledna 2019

Revize RVP probíhá bez oficiálního zadání z MŠMT

Dle odpovědi z Národního ústavu pro vzdělávání na žádost o informace podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, NÚV nikdy neobdržel z MŠMT oficiální zadání, co je cílem revize RVP, ani to, že na ní má začít pracovat. Přesto se na revizi rámcových vzdělávacích programů pracuje již několik let...





















pondělí 14. ledna 2019

Otevřený dopis Pedagogické komory (Rodina a škola)

S laskavým dovolením šéfredaktora časopisu Rodina a škola publikujeme vybrané citace z našeho otevřeného dopisu politikům za záchranu českého školství, které vyšly v čísle 1/2019. Článek si můžete vytisknout a vystavit ho ve sborovně na nástěnku. 

pátek 11. ledna 2019

AKTUÁLNÍ TÉMA: Videozáznamy výuky

Zveřejňujeme přehled odkazů, na kterých naleznete videozáznamy výuky...

čtvrtek 3. ledna 2019

Tarifní platy učitelů a dalších pedagogických pracovníků (2019)

Citujeme z aktuálního znění nařízení vlády č. 341/2017 Sb. o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, které platí od 1. ledna 2019.

(Na tabulku je třeba kliknout, aby se zvětšila do čitelné velikosti.)

  • Učitelky MŠ: 8. až 13. platová třída (obvykle 9.)
  • Ředitelky MŠ: 10. až 13. platová třída (obvykle 10.)
  • Učitelé ZŠ a SŠ: 9. až 14. platová třída (obvykle 12.)
  • Ředitelé ZŠ a SŠ: 12. až 14. platová třída (obvykle 13.)
  • Učitelé odborného výcviku: 9. až 13. platová třída (obvykle 10.)
  • Vychovatelky školní družiny a další vychovatelé: 8. až 12. platová třída (obvykle 9.)
  • Speciální pedagogové: 11. až 13. platová třída (obvykle 12.)
  • Asistenti pedagoga: 4. až 9. platová třída (obvykle 8.)
  • Pedagogové volného času: 8. až 13. platová třída


Výše zvláštního příplatku činí měsíčně ve skupině
a) I. 500 až 1300 Kč,
b) II. 750 až 2500 Kč...

Skupiny prací podle míry ztěžujících vlivů pracovních podmínek

I. skupina - Práce se zvýšenou mírou neuropsychické zátěže nebo jiným možným rizikem ohrožení zdraví nebo života

2. Přímá pedagogická činnost spojená s
2.1. výkonem práce třídního učitele, vedoucího oddělení na konzervatoři nebo základní umělecké škole nebo vedoucího studijní skupiny na vyšší odborné škole,
2.2. dohledem nad žáky nebo studenty, u kterých hrozí zvýšené riziko úrazu z důvodu používání strojů, nástrojů nebo přístrojů v rámci praktického vyučování nebo praktické přípravy.

II. skupina - Práce se značnou mírou neuropsychické zátěže nebo jiným možným rizikem ohrožení zdraví nebo života

2. Přímá pedagogická činnost, práce třídního učitele, diagnostická činnost nebo sociální práce s dětmi, žáky nebo studenty se speciálními vzdělávacími potřebami
1.1. ve školách, třídách, odděleních nebo studijních skupinách samostatně zřízených pro tyto děti, žáky nebo studenty, a ve školách při zdravotnických zařízeních,
1.2. ve výchovných skupinách školských zařízení samostatně zřízených pro tyto děti, žáky nebo studenty, ve třídách nebo ve výchovných skupinách školských zařízení samostatně zřízených pro tyto děti, žáky a studenty,
1.3. ve speciálně pedagogickém centru nebo ve školských zařízeních pro výkon ústavní výchovy nebo ochranné výchovy a pro preventivně výchovnou péči,
1.4. v zařízeních sociálních služeb pro osoby pro osoby s mentálním nebo tělesným postižením.

3. Přímá pedagogická činnost spojená s výkonem práce třídního učitele vykonávaná ve třídách se žáky různých postupných ročníků v rámci jedné třídy v základních školách, které nemají zřízeny všechny ročníky.

Zdroje:
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2017-341
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2010-222
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2005-75
http://www.msmt.cz/dokumenty-3/metodicky-vyklad-k-odmenovani
https://www.pedagogicka-komora.cz/2018/11/mpsv-zrejme-vyrazne-pokratilo-puvodni.html
https://www.pedagogicka-komora.cz/2018/12/materske-skoly-skolni-druziny-zs.html
https://www.pedagogicka-komora.cz/2018/12/nepedagogicti-pracovnici-skol-minimalni.html

úterý 1. ledna 2019

Podpora otevřeného dopisu politikům za záchranu českého školství (celé školy)

Zveřejňujeme e-maily ze škol, které podpořily náš otevřený dopis politikům za záchranu českého školství:

Vážení přátelé, podporujeme otevřený dopis politikům za záchranu českého školství. Dopis podpořilo celkem 46 pracovníků. (ZŠ Jihlava, E. Rošického 2, příspěvková organizace)

Dobrý den, celá naše organizace se připojuje k otevřenému dopisu politikům za záchranu českého školství. Celkem 21 pedagogických pracovníků. Zdravím a děkuji za Vaši práci. (ZŠ a MŠ Libchavy)

Dobrý den, v příloze posílám kolektivní podporu z naší školy. Otevřený dopis politikům za záchranu českého školství podporuje a podepsalo 26 pedagogů. S pozdravem a přáním, aby nám bylo konečně nasloucháno. (ZŠ a MŠ Sázava)

Dobrý den, naše škola by se chtěla připojit jako celek k otevřenému dopisu politikům za záchranu českého školství. Počet pedagogů, kteří dopis podpořili, je 26. (ZŠ Moravský Krumlov)

Dobrý den, chceme podpořit otevřený dopis politikům za záchranu českého školství. Dopis podpořilo celkem 15 pedagogů školy. (ZŠ Dašice, okres Pardubice)

Dobrý den, tímto se naše škola připojuje k otevřenému dopisu politikům za záchranu českého školství Pedagogické komory v celkovém počtu 10 pedagogických pracovníků. (ZŠ a MŠ Bratčice, okres Brno-venkov, příspěvková organizace)

Podporujeme otevřený dopis politikům za záchranu českého školství. Naprosto souhlasíme s body návrhů Pedagogické komory. Souhlasíme, že prestiž učitelů je v dnešní době na velmi nízké úrovni, o finančním podhodnocení pedagogů ani nemluvě. Přijde nám, že veřejnost vidí pouze dva měsíce prázdnin učitelů, ale nevidí / nechce vidět velmi náročnou práci, která je navíc zahlcena vší možnou administrativou a nedomyšlenou inkluzí. Nevíme, kdo v naší škole bude příští roky učit, pracovní síly nejsou. A nejsou ani speciální pedagogové, psychologové a další profese se školstvím spojené. Hlavně, že politici si opět odsouhlasili zvýšení svých platů, které je odvádí od reálného života normálních lidí. (ZŠ a MŠ Klecany, okres Praha - východ)

Dobrý den, včera na poradě jsem přednesla otevřený dopis politikům za záchranu českého školství. Všichni pedagogové ho podpořili. (ZŠ T. G. Masaryka, Hodkovice nad Mohelkou)

Dobrý den, otevřený dopis politikům za záchranu českého školství podporuje  21 řadových pedagogických pracovníků našeho ústavu. Děkujeme za Vaši snahu o jednání s politiky a novináři. Jsme velmi rádi, že nás zastupujete a intenzivně upozorňujete na dlouhodobé problémy českého školství. S pozdravem učitelé, vychovatelé a  asistenti

Dobrý den, podepsali jsme otevřený dopis politikům za záchranu českého školství a zároveň se zaregistrovali v Pedagogické komoře. Přejeme Vám i ostatním organizátorům hodně zdaru a děkujeme za Váš čas!

Vážený pane Sárközi, jménem pedagogických pracovníků naší školy vyjadřuji podporu otevřenému dopisu politikům za záchranu českého školství. Na pedagogické radě dne 17. 12. 2018 vyjádřilo podporu celkem 18 pedagogických pracovníků. Věříme, že tato aktivita povede ke zlepšení úrovně vzdělávání v České republice. Děkujeme za vynaložené úsilí v této věci.

Dobrý den, jménem třinácti učitelek se připojuji k podpisům otevřeného dopisu.

Zoufalí ředitelé škol: V únoru se dozvěděli, že měli v lednu propustit uklízečky

Ministerstvo školství zveřejnilo v tomto týdnu podrobný rozpis financí pro školy na rok 2024. Po prvním srovnání celkové výše finančních pro...